Зав. відділенням кардіохірургії

Ігор Полівенок

Ігор Полівенок

Зав. відділенням в Інституті загальної та невідкладної хірургії

Вроджені вади серця – «дитячий вбивця» №1

Вроджені вади серця (ВВС) є однією з головних причин ранньої дитячої смертності в розвинених країнах, забираючи більше дитячих життів, ніж вся дитяча онкологія разом узята. Поширеність ВВС становить 0,8 – 1% серед всіх новонароджених. Рання дитяча смертність в Україні становить 15 %, тоді як в Німеччині, наприклад – 4%. І ця різниця обумовлена, перш за все, смертністю від вроджених вад серця. Приблизно половина всіх дітей, що мають ВВС, потребують оперативного лікування в дитинстві, а 30% з них – потребують операції протягом першого місяця життя. Природна летальність в дитинстві (тобто без оперативного лікування) при всіх ВВС становить понад 40%, вчасно виконані операції дозволяють знизити цю цифру в 10 разів, до 4%. Таким чином, хірургічне лікування є найбільш ефективним методом лікування вад серця і не має альтернативи на сьогоднішній день.

Однак, операції на серці є найбільш витратними в хірургії, оскільки для їх виконання потрібні як дорога апаратура, так і високотехнологічні одноразові витратні матеріали, як наприклад оксигенатор або клапановмісний кондуїт легеневої артерії. Також в останні роки великого поширення набули ендоваскулярні операції при деяких ВВС, які полягають в тому, що корекція вади виконується внутрішньосудинним доступом, тобто без хірургічного розрізу, шляхом імплантації в серце або велику судину спеціальних пристроїв – оклюдерів або стентів, або розширення звужених клапанів і судин спеціальними балончиками. Такі операції є малотравматичними і значно знижують ризик періопераційних ускладнень, однак, пристрої що імплантуються також є дуже дорогими.

Бюджетне фінансування, покликане згідно з Конституцією гарантувати безкоштовну медичну допомогу, на сьогоднішній день не в змозі забезпечити всіх дітей, які потребують операції, витратними матеріалами, особливо це стосується ендоваскулярних втручань.

Наше відділення виконує близько 200 операцій при ВВС у дітей на рік, чверть з яких – ендоваскулярні. В основному це діти Харківського регіону. За умови, що обіцяне бюджетне фінансування буде виконуватися в заявленому обсязі, більш, ніж 120 маленьких пацієнтів щорічно потребують додаткового фінансування. Вартість ключових і найбільш дорогих витратних матеріалів для однієї операції на серці становить від 25 до 50 тис. грн. в залежності від виду оперативного втручання. Тобто, гостра мінімальна потреба відділення в рік становить 3 млн грн.

Будемо вдячні за будь-яку допомогу в досягненні спільної мети щодо забезпечення права дітей на життя і здоров’я.

З повагою,

зав. відділенням кардіохірургії та невідкладної кардіології