Обов’язково розкажіть це своїм батькам!

Обов’язково розкажіть це своїм батькам! Це дуже важливо знати. Неправильна поведінка може коштувати життя. В Україні смертність від серцево-судинних катастроф – інфаркти та інсульти – найвища в Європі. Причин безліч і багато людей про них добре обізнані. Зараз важко знайти людину, яка б не знала, що шкідливо курити, шкідливо вживати їжу з високим

вмістом холестерину, шкідливо вести малорухливий спосіб життя.

Відомо, що все це призведе до ішемічної хвороби серця, фіналом якої може виявитися інфаркт, тобто необоротна загибель частини серцевого м’яза внаслідок гострої закупорки коронарної артерії. Але далеко не всі знають, що при правильній тактиці інфаркт міокарда не є фатальним захворюванням і непогано піддається лікуванню. Врятувати можна значну частину міокарда, що знаходиться в зоні інфаркту. Найголовніше – це правильні дії з перших хвилин від появи болів за грудиною. Тут час вирішує багато, якщо не все. Від цього залежить успіх лікування. Якщо протягом перших 6 годин не буде відновлений кровотік в коронарних артеріях, то в міокарді відбудуться незворотні зміни: некроз, омертвіння клітин. І, як Ви розумієте, ніякої навіть приватний літак за такий проміжок часу не завдасть Вас або Ваших тата і маму ні в Німеччину, ні в Ізраїль, де Ви, сподіваючись на більш високий рівень медицини, розраховуєте отримати якісне лікування. Діяти необхідно тут і зараз. Запам’ятайте, якщо з’явилися:

• Неприємне відчуття тиску, стискають або печуть болю за грудиною або в області серця, що тривають довше 20 хвилин
• Поширення болю в плече, шию або руку.
• Запаморочення, непритомність, підвищене потовиділення, нудота або задишка
необхідно лягти і зателефонувати в швидку допомогу. Це само не пройде! Краще нехай буде помилкова тривога, ніж у Ваших друзів і родичів з’явиться привід зустрітися на ваших похоронах. Якщо Ви за кермом, ні в якому разі не думайте, що через 15 хвилин Ви самі доїсте до найближчої лікарні і не варто нікого турбувати. Ні в якому разі не піднімайтеся по сходах, якщо Ви перебуваєте навіть у власному під’їзді і біль здолала Вас зовсім недалеко від Вашої квартири. Потрібно лягти або сісти, покласти валідол або нітрогліцерин під язик і чекати швидку. Лікарі швидкої допомоги чітко знають що робити в разі підозри на інфаркт міокарда. Головне, щоб Ви самі не упустили дорогоцінний час. Розкажіть про це своїм близьким людям похилого віку. У нас є приклади серед знайомих, коли їх старі батьки, відчуваючи біль за грудиною і просто не знаючи що робити, поплатилися за це своїм життям. В європейських містах завжди розчулюють сивочолі бабусі і дідусі, що гуляють, тримаючись за руки. Чи багато живих дідусів після 65 років в Україні? Чоловіки більше схильні до ризику серцево-судинних захворювань. А адже сучасні медичні технології дозволяють успішно лікувати ІХС малоінвазійними методами, наприклад установкою стента в коронарну артерію. І ще один, вже набив оскому, порада: запобігти завжди легше, ніж лікувати. Може буде дешевше раз на рік проходити планове обстеження?