Ера лікування синдрому гіпоплазії лівих відділів серця

13055805_1172392779440655_6110057415555212179_o

В Україні почалася ера лікування синдрому гіпоплазії лівих відділів серця.
Коротка довідка: синдром гіпоплазії лівих відділів серця (СГЛОС) – це найбільш складна група вроджених вад серця, коли будь-яка частина лівих відділів серця (клапани, шлуночок або аорта) різко недорозвинена, що призводить до нездатності серця в цілому забезпечити системну циркуляцію , тобто адекватний кровотік в організмі дитини. Хоча СГЛОС зустрічається приблизно в 3% всіх вроджених вад серця, цей синдром є причиною 23% всіх «серцевих» смертей протягом першого тижня життя новонароджених. Лікування СГЛОС завжди хірургічне та зазвичай складається з трьох етапів, перший з яких – операція Норвуда, виконується в періоді новонародженості. Потім у віці 3-6 місяців дитині роблять анастомоз Глена, поєднуючи верхню порожнисту вену з легеневою артерією минаючи серце. Далі зазвичай у віці 5-6 років дитині виконується операція Фонтена, що з’єднує нижню порожнисту вену з легеневою артерією, що дозволяє венозної крові повністю дренувати в легеневу артерію в обхід правого шлуночка. Таким чином завершується цикл операцій по перетворенню єдиного правого шлуночка серця в системний. Хоча ці операції носять паліативний характер, тобто не є анатомічною корекцією пороку серця, проте 85% дітей, які перенесли всі три стадії, живуть більш 25 років після операцій і навіть мають своїх дітей. На жаль, багатьом з них в майбутньому може знадобитися трансплантація серця. Такий несприятливий віддалений прогноз пов’язаний з тим, що правий шлуночок філогенетично слабший і не здатний довго працювати в системі високого тиску. Проте, при всіх перерахованих вище складнощах, оперативне лікування СГЛОС – це єдиний шанс на виживання для таких дітей.

Крім того, СГЛОС, мабуть, самий «вимогливий» порок до майстерності і досвіду всієї команди, який не прощає навіть незначних похибок в оперативній техніці, анестезії, перфузії або інтенсивній терапії. Тому, лікування СГЛОС по праву відноситься до «вищого пілотажу» в кардіохірургії.
Ми багато років йшли до цього дня, і сьогодні вже можна з упевненістю сказати – ера лікування СГЛОС в Україні почалася! Практично одночасно двом дітям з СГЛОС успішно були виконані завершальні операції – Чингізу в нашому центрі і 5-річній Софійці в Amosov National Institute of Cardiovascular Surgery. Сьогодні Чингіз вже в палаті і готується до виписки, Софійка поки ще в реанімації, але впевнено одужує.

Ми хочемо побажати дітям якнайшвидшого одужання, а кардіохірургічні команди привітати з цими досягненнями і нагадати, що попереду ще дуже багато роботи, адже нарешті зрушила з мертвої точки проблема трансплантації. І якщо коли-небудь в майбутньому Чингізу або Софії знадобиться пересадка серця, ми повинні бути до цього готові.
Ми хотіли б розділити наш успіх з тими людьми, без яких у Чингіза не було б шансів на життя, з тими людьми, які вже багато років поруч, допомагають, підтримують в періоди безнадії і розпачу (та й таке у нас буває), змушують нас рухатися вперед, іноді просто тому, що ми не можемо підвести їх довіру. Це наші незмінні спонсори та друзі – Sapronov Yuri, Chernobyl Children International і Novick Cardiac Alliance. Це Ukrainian Society of Switzerland, школярі авторської школи Бойка, айтішники з Brightgrove, LTD і Promodo, Olga Nonko, Леонід Філштінскій і сотні простих людей, які допомагають нам, вірять в нас і сподіваються на нас! Сердечне Вам спасибі!
На знімку – Чингіз після операції зі своїми лікарями.